За матеріалами судової практики Верховного Суду у справах, пов’язаних зі страховими правовідносинами / 2019

1. Незгода споживача з розрахунками страховика

Якщо здійснені споживачем та страховиком розрахунки розміру страхового відшкодування, що має бути сплачено страховиком, різняться, страховик не вправі на підставі неузгодженості суми виплати повністю відмовити у виплаті страхового відшкодування

(постанова Верховного Суду України від 10.10.2018 http://reyestr.court.gov.ua/Review/77397944)

2.  Наслідки халатності страхувальника

Як правило, за умовами договору страхування транспортного засобу (КАСКО), дії споживача щодо невжиття всіх заходів, щоб не допустити самовільного руху ТЗ, залишення відкритими (незакритими на замок) дверей або вікон ТЗ під час його зупинки або стоянки при відсутності водія у салоні ТЗ, залишення у салоні ТЗ ключів від нього або реєстраційних документів на цей ТЗ, втрата будь-якого ключа до ТЗ тощо вважаються халатністю власника ТЗ. 

За подіями, що пов’язані із наслідками халатності страхувальника, страховик відмовляє у виплаті страхового відшкодування. Така відмова визнається правомірною.

(постанова Верховного Суду України від 01.03.2018 http://reyestr.court.gov.ua/Review/72616971)

3. Страхування одного об’єкта страхування у кількох страховиків

Особа має право застрахувати будь-який об’єкт своєї власності у декількох страховиків від одних тих самих ризиків. Але у такому випадку особа зобов’язана повідомити страховика, з яким укладає кожний наступний договір, про вже укладені договори страхування.

Якщо страхувальник не повідомив страховика про те, що об'єкт уже застрахований, новий договір страхування є нікчемним.

(постанова Верховного Суду України від 08.02.2018 http://reyestr.court.gov.ua/Review/72149536)

4. Одержання страхового відшкодування спадкоємцем

Якщо особа є єдиним спадкоємцем за законом, яка в установленому законом порядку прийняла спадщину після смерті спадкодавця, подавши заяву про прийняття спадщини в установлений законом строк, то така особа має право на одержання страхового відшкодування згідно з умовами договору добровільного комплексного страхування майна, незалежно від отримання свідоцтва про право на спадщину.

(постанова Верховного Суду України від 12.09.2018 http://reyestr.court.gov.ua/Review/76536134)

5. Відшкодування за нанесену шкоду

Якщо цивільно-правова відповідальність особи як власника транспортного засобу застрахована, та така особа сплачує страхові платежі, тоді у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, в якій нею нанесено шкоду іншій особі, страховик, має обов’язок сплатити грошове відшкодування за нанесену особою шкоду в межах страхової суми, та не має права стягувати із застрахованої особи грошові кошти у розмірі такого відшкодовування.

(постанова Верховного Суду України від 04.07.2018 http://reyestr.court.gov.ua/Review/75296543)