Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (Закон) передбачена можливість окремим категоріям громадян отримати знижку  (пільгу) при укладенні договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (договір ОСЦПВ). Ця пільга полягає у зменшенні на 50 відсотків розміру страхового платежу за одним внутрішнім договором ОСЦПВ.

Пільга надається страхувальнику - громадянину України, який є:

  • учасником війни,
  • особою з інвалідністю ІІ групи,
  • особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесена до І або ІІ категорії,
  • пенсіонером.

Для вказаних осіб, що є страхувальниками, розмір страхового платежу за одним внутрішнім договором страхування зменшується на 50 відсотків за умови, якщо забезпечений транспортний засіб має робочий об’єм двигуна до 2500 сантиметрів кубічних включно та належить цьому громадянину на праві власності. Ця пільга надається за умови особистого керування таким транспортним засобом особою, яка належить до визначених категорій громадян України, без мети надання платних послуг з перевезення пасажирів або вантажу.

Згідно із Законом:

  • страхувальником є дієздатні громадяни, що уклали зі страховиками договори обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, заподіяну життю, здоров’ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу;
  • забезпеченим транспортним засобом є транспортний засіб, зазначений у чинному договорі обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована.

Отже, укладаючи договір ОСЦПВ особа, яка страхувальником та належить до визначеної категорії громадян України, може скористатися таким правом (знижкою), але за наявності водночас таких умов:

  • особистого керування цією особою автомобілем, що вказаний у договорі ОСЦПВ (АВТОМОБІЛЬ);
  • АВТОМОБІЛЬ має належати такій особі на праві власності;
  • АВТОМОБІЛЬ повинен мати робочий об’єм двигуна до 2500 сантиметрів кубічних включно;
  • АВТОМОБІЛЬ має використовуватися цією особою без мети надання платних послуг з перевезення пасажирів або вантажу.

Зверніть увагу, що за таким договором застрахована цивільно-правова відповідальність лише такої особи. Тобто, страхове покриття за договором ОСЦПВ із використанням пільги поширюється лише на особу, що має право на пільгу. 

У договорі страхування ОСЦПВ із використанням пільги не може бути визначено інших осіб, які хоч і правомірно володіють транспортним засобом, але не є особою, яка скористалася правом на пільгу  та, відповідно, є страхувальником.